Διαπολιτισμική εικαστική συνάντηση την Ίμβρο
- Γράφτηκε από τον/την NewsRoom
- Κατηγορία: Τελευταία νέα
- Εμφανίσεις: 47
Η ζωγράφος Γεωργία Καραχάλιου από την Ολυμπία σε ελληνοτουρκική έκθεση ζωγραφικής που πραγματοποιήθηκε από 1-6 Ιουλίου 2014
Η ζωγράφος Γεωργία Καραχάλιου από την Ολυμπία σε ελληνοτουρκική έκθεση ζωγραφικής που πραγματοποιήθηκε από 1-6 Ιουλίου 2014
Ο «χορός» των δράσεων καλά κρατεί στην Δημόσια Βιβλιοθήκη του Πύργου. Μέχρι στιγμής έχουν πραγματοποιηθεί οι έξι πρώτες καλοκαιρινές δράσεις του προγράμματος «ΔιαβάΖω, ΓνωρίΖω, ΠαίΖω, ΖωγραφίΖω» που απευθύνονται σε παιδιά ηλικίας 4-12 ετών και έχουν κερδίσει τα χαμόγελα και τον ενθουσιασμό των μικρών της φίλων.
Περισσότερα...Ακούστε το ηχητικό
Με αφορμή την παρουσίαση του βιβλίου από το ίδρυμα Μαραγκοπούλου για το ΤΑΙΠΕΔ, η πρόεδρος του ιδρύματος Αλίκη Μαραγκοπούλου αναλύει στο Κόκκινο τις επιπτώσεις μαζικών εκποιήσεων της δημόσιας περιουσίας στα ανθρώπινα δικαιώματα. Με αφορμή την παρουσίαση του βιβλίου για το ΤΑΙΠΕΔ από το ίδρυμα Μαραγκοπούλου με τίτλο 'ΤΑΙΠΕΔ - ΟΡΓΑΝΟ ΕΚΠΟΊΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΊΑΣ , η Αλίκη Γιωτοπούλου Μαραγκοπούλου , πρόεδρος του ιδρύματος Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου , αναλύει τις επιπτώσεις των μαζικών εκποιήσεων της δημόσιας περιουσίας από το ΤΑΙΠΕΔ , στα ανθρώπινα δικαιώματα.
Περισσότερα...Μια πλούσια σε δράσεις χρονιά, για το Σύνδεσμο Φιλολόγων Πύργου Ολυμπίας, ολοκληρώθηκε και για φέτος.
Περισσότερα...Τα επόμενα σχέδια της Μικτής Χορωδίας Πύργου για την νέα σεζόν, από φθινόπωρο δηλαδή, αποκάλυψε χθες κατά την διάρκεια της συνέντευξης τύπου, ο πρόεδρος του σωματείου κ. Τάσος Παυλίδης.
Περισσότερα...Η ομάδα εθελοντών του Port Festival απεύθυνε ανοιχτό κάλεσμα για την συνέλευση-συζήτηση που συγκάλεσαν την Κυριακή 6 Ιουλίου, στις 8 το απόγευμα, στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου, στο δημαρχείο Πύργου. Στη συνάντηση θα συζητηθούν τα θέματα για τη φετινή διοργάνωση του φεστιβάλ. Παρακαλείται κάθε ενδιαφερόμενος να παρευρεθεί και να συμμετέχει στη συζήτηση.
Οργή και αγανάκτηση προκαλεί η είδηση πως η μεγάλη ηθοποιός μας και πολιτικός, Άννα Συνοδινού,
Έκθεση γλυπτικής και χαρακτικής του διακεκριμένου καλλιτέχνη Αριστείδη Πατσόγλου στην ΓΚΛΑΕΡΙ ΟΡΦΕΑΣ
Περισσότερα...«Οτιδήποτε χρειασθεί η μεγάλη μας καλλιτέχνις, πέραν των νοσηλίων, για την αντιμετώπιση του προβλήματος υγείας της, θα καλυφθεί από το Ελληνικό Δημόσιο» δήλωσε ο υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Κώστας Τασούλας,