Το βίντεο Μπαλτάκου επιδείνωσε την ήδη δύσκολη θέση Σαμαρά

Prev Next
A+ A A-

Και τώρα η σειρά της ΑΕΚ

• Γράφτηκε από τον/την NewsRoom

ΜΙΑ… χαρά την έκανε ο Κόροιβος το Φίλιππο (85-59) και πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο χρυσό περιδέραιο των φετινών του επιτευγμάτων* ΜΟΝΟ στο πρώτο δεκάλεπτο κρατήθηκε η ομάδα της Βέροιας* ΜΕΤΑ το αρχικό 18-18, πήρε μπροστά η «μπλε» ορχήστρα και φόρτωνε το καλάθι του Φιλίππου* ΣΤΟ ημίχρονο το σκορ ήταν 39-29 και το πανηγύρι με τον κόσμο είχε ξεκινήσει* Η ΤΕΤΑΡΤΗ περίοδος ήταν καταλυτική για τον Κόροιβο (27-13) και τότε ο Νιπεργιάλης έβαλε και τους μικρούς μέσα, ώστε να γευτούν κι εκείνοι το νέκταρ της… νίκης* Ο 16χρονος Φάνης Αρχιμανδρίτης πέτυχε τους πρώτους πόντους του στην Α2 με τον Κόροιβο, ενώ δεν έπαιξε για προληπτικούς λόγους ο Χαρισμίδης*** Ο ΜΕΣΣΗΝΙΟΣ φόργουορντ Νοέας (16π), κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια* Ο ΣΩΤΗΡΗΣ Γκιουλέκας (18π), ο χαρισματικός Σάκης Καρύδας, άπλωσε το ταλέντο του κι έδειξε το δρόμο στους συμπαίκτες του (15π. και 5 κλεψίματα), ο μπομπέρ Κακλαμάνος (14 π., 4 τριπ) ήταν πρωτοκορυφαίοι της «μπλε» ορχήστρας που είχε ενορχηστρωτή τον κόουτς Νιπεργιάλη***

Χαμόγελα στο στάδιο

ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΙ μόνον φίλοι του Πανηλειακού είδαν την τελευταία νικη των ερυθρολεύκων στο πρωτάθλημα* ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ όμως με τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ* Ο ΚΩΣΤΑΣ Φλίγκος ήταν εκείνος που ισοφάρισε το γκολ του Νεόφυτου (δεύτερος σκόρερ του νοτίου ομίλου με 13 τεμάχια, έναντι 18 του Γκούμα)* ΤΗ νίκη έδωσε η αποκάλυψη του β’ γύρου, ο Σκοπιανός Αλτιπαρμακόσφκι* ΕΤΣΙ η ομάδα τερμάτισε στη δέκατη θεση, θεωρητικά λίγη με την παρουσία της στο β’ γύρο και δυσανάλογη της αξίας των παικτών της***

Τεσσάρα δίχως έλεος

ΕΝΑ ημίχρονο έφτανε και περίσσευε, όπως αποδείχθηκε, ώστε οι Νέοι του Πανηλειακού να καθαρίσουν τη «μπουγάδα» και να φιλοδωρήσουν με τεσσάρα την αντίστοιχη ομάδα του Αχιλλέα Μπέου* ΜΑΛΙΣΤΑ, μετά το 2-0 ακούσαμε και πειράγματα από την κερκίδα για… φιλάκια στο Μπέο* ΠΟΛΛΑΠΛΗ η σημασία της ευρείας νίκης (με 4-0 παρακαλώ) και μάλιστα στο β’ μέρος επί του Ολυμπιακού Βόλου* ΟΙ μικροί πήραν τη ρεβάνς του 0-1 στο Βόλο που ήταν διαιτητικό κατόρθωμα* ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ τη βαθμολογική τους θέση, μετά από τρία άτυχα αποτελέσματα* ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ είναι για κάτι καλύτερο ακόμη, καθώς αρκετές ομάδες συνωθούνται λίγο πιο κάτω από την κορυφή, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος*** ΚΑΜΙΑ εβδομηνταριά νοματαίοι είδαν το παιχνίδι, ανάμεσά τους ο Θανάσης Παπαγεωργίου, ο Παντελής, ο Δρακόπουλος, ο Αγγελής, ο Λαμπρόπουλος* ΑΠΟΡΩ δε, γιατί απουσίαζαν οι οργανωμένοι*** ΕΙΧΕ προβλήματα ανάπτυξης η ομάδα στο α’ μέρος και αδυναμίες στην άμυνα* ΟΤΑΝ στο 30’ μπήκε ο Μοσχούλιας βελτιώθηκε η άμυνα και στο β’ μέρος, μπαίνοντας στα χαφ ο Δημητρόπουλος της έδωσε ώθηση και πήρε μπρος*  ΤΕΣΣΕΡΙΣ γκολάρες μπήκαν, η μία καλύτερη της άλλης* ΣΤΟ 49’ ο αέρινος Μπακατσέλος είπε στον Κακολύρη, με πάσα- λουκούμι, πάρτο βάλτο* ΕΤΣΙ άνοιξε το σκορ* ΣΤΟ 55’ είχε δοκάρι ο Κωνσταντόπουλος * ΣΤΟ 75’ έγινε το 2-0 μ’ ανάποδη κεφαλιά του Μπακατσέλου από φάουλ του Κακολύρη* Ο ΙΔΙΟΣ ο τεχνίτης παίκτης του Πανηλειακού έκανε το 3-0 από… κέρασμα του Κωνσταντόπουλου και στο 88’ ο λευτέρης Κωνσταντόπουλος μ’ ατομική προσπάθεια έκλεισε το σκορ (4-0) μέσα σε πανηγυρικό κλίμα*** ΠΡΟΣ το 70’ τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε ο κήπερ Κουρμπέτσης* ΠΗΡΕ τη θέση του ο Δασκαλόπουλος ή «Μπουφόν»*** ΛΑΚΗ, Μαντά, Σαραμαντά και σ’ άλλες νίκες, με υγεία*** ΑΥΡΙΟ πάλι μαζί***