Επιστρέφει στη θέση του ο Δημήτρης Λιαρόπουλος
- Γράφτηκε από τον/την NewsRoom
Πλήρης δικαίωση των «επίορκων» που είχαν τεθεί σε αυτοδίκαιη αργία
Εκτός δημοσίου για εφτά μήνες τώρα ο επικεφαλής της Δ/νσης Υγείας Πρόνοιας της Π. Ε Ηλείας Δημήτρης Λιαρόπουλος , βάσει του μνημονιακού νόμου, με κατηγορίες που δεν στηρίζονταν πουθενά και κατέρρευσαν στα Δικαστήρια που τον απάλλαξαν στην δίκη που έγινε την προηγούμενη Πέμπτη ( εξ αναβολής).
Ο κ. Λιαρόπουλος μάλιστα, σχολιάζοντας την έκβαση της υπόθεσής του, μας τόνισε ; «Είχα τεθεί σε αργία την επόμενη ημέρα της δημοσίευσης του μνημονιακού νόμου σε ΦΕΚ (στις 12 -11ου του 2011). Επομένως ζητώ, με την αντίστοιχη ταχύτητα να κινηθούν οι διαδικασίες για την επαναφορά μου».
Ο δικηγόρος του Γ. Τσουκαλάς, αναφερόμενος στην υπόθεση μας είπε ότι ο κ Λιαρόπουλος « είχε κατηγορηθεί για παράβαση στην σύνταξη των ωραρίων σε ό,τι αφορά την διημέρευση και διανυκτέρευση των πρατηρίων υγρών καυσίμων. Αποδείχθηκε ότι δεν είχε καμιά συμμετοχή στην σύνταξη της απόφασης».
Το δικαστήριο παράλληλα έκρινε και την πράξη αυτή καθεαυτή μη αξιόποινη και έτσι απάλλαξε και τους κ.κ Αντώνη Καράμπελα και Ηλία Βλάχο, όπως και τους εφοριακούς που είχαν κάνει έναρξη στον ένα από τους κατηγορουμένους πρατηριούχους , γιατί κατά νόμο, δεν αποτελεί προϋπόθεση έναρξης, η άδεια λειτουργίας.
Έτσι, αποδίδονται αθώοι στην κοινωνία, άνθρωποι οι οποίοι με τον μνημονιακό νόμο είχαν τεθεί σε αυτοδίκαιη αργία και είχαν υποστεί τις δυσμενείς συνέπειες (πέραν των άλλων) του να μην παίρνουν το 100% του μηνιαίου μισθού τους . Στην περίπτωση μάλιστα του κ. Λιαρόπουλου ή μείωση έφτανε το 50% δεδομένου ότι είχε χάσει και το επίδομα θέσης ως διευθυντής υπηρεσίας . Έχει υποστεί συνέπειες που δεν του αναλογούσαν, αντίθετα μάλιστα είχε πράξει το καθήκον του στο ακέραιο.
Τώρα πρέπει να κινηθούν άμεσα οι διαδικασίες για να του καταβληθούν αναδρομικά τα χρήματα που στερήθηκε αλλά και να επιστρέψει στη θέση του.